Salomon Morel – zbrodniarz stalinowski

­Salomon Morel-zbrodniarz stalinowski Salomon Morel urodził się w 1919 roku w Grabowie.Pochodził z rodziny żydowskiej. Wraz z trzema braćmi pomagał prowadzić ojcu niewielką piekarnię, jednak ze względu na złe warunki materialne wyjechał do Łodzi.

 

Po wybuchu wojny wrócił do Grabowa. W czasie wojny Salomon wraz z bratem ukrywał się w gospodarstwie Józefa Tkaczyka. Organizował wraz z bratem Izaakiem i grupą innych napady rabunkowe na mieszkańców wiosek. Grupa została schwytana przez Gwardię ludową. Morel całą odpowiedzialność zrzucił na brata i uniknął w ten sposób ukarania.

 

W 1943 wstąpił do batalionu im.Hołdy, w którym wykonywał głównie prace gospodarcze. W 1944,  po zajęciu Lublina przez armię czerwoną, został strażnikiem więziennym na zamku w Lublinie. Następnie został strażnikiem więzienia w Tarnobrzegu, gdzie rozpoczął pracę 15 grudnia 1944 roku. W 1945 roku Morel wraz z grupą operacyjną Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wyjechał no Górny Śląsk. Od lutego 1945 roku był komendantem obozu zgoda w Świętochłowicach, gdzie, w całym okresie istnienia obozu zginęło w udokumentowanych przez IPN przypadkach 1855 osób. Powodem była głównie epidemia czerwonki, tyfusu plamistego i tyfusu brzusznego, które powstały i rozprzestrzeniły się w wyniku głodu oraz trudnych warunków sanitarnych i higienicznych, dochodziło również do tortur gwałtów oraz morderstw na terenie obozu.

 

W lutym 1949 roku został komendantem centralnego obozu pracy w Jaworznie. w 1954 roku został odznaczony-złotym krzyżem zasługi. Po 1956 roku pracował w zakładach karnych na terenie Śląska. W 1968 roku odszedł na emeryturę z stopniem pułkownika służby więziennej. W lutym 1990 roku oddział IPN w Katowicach rozpoczął badanie tematu obozu pracy w Świętochłowicach. W 1991 został przesłuchany przez komisję w charakterze świadka. W Następnym roku komisja wszczęła oficjalne śledztwo w tej sprawie. Morel wyjechał do Izraela. Morelowi postawiono 9 zarzutów. W 2003 roku sąd rejonowy w Katowicach wydał w sprawie Morela postanowienie o tymczasowym aresztowaniu na okres 7 dni od daty zatrzymania.w 2005 roku Izrael odmówił wydania Morela polskim władzą, gdyż prawo izraelskie nie przewiduje ekstradycji swoich obywateli. Ówczesny minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas zapowiedział wtedy, że nie będzie kolejnych starań o jego wydanie. Za Salomonem Morelem wystosowano list gończy.

 

14 lutego Salomon Morel zmarł w poczuciu bezkarności w Tel Awiwie.

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

 

Stosował metodę tortur zwaną”piramidą”polegającą na tym że strażnicy mieli rzucać jednego na drugie tworząc pięć,sześć warstw ludzi. Morel był jedbnym z najokrutniejszych zbrodniarzy okresu stalinowskiego w Polsce.

Artykuł sporządził: JW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *