Pogrzeb generała Jana Podhorskiego. Odszedł na wieczną służbę ojczyźnie. Ostatnia droga generała 13.01.2023r.

Pogrzeb generała Jana Podhorskiego

W dniu 13.01.2023r., odbył się Pogrzeb generała Jana Podhorskiego. Odszedł na wieczną służbę ojczyźnie.

Generał Jan Podhorski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Armii Krajowej, założycielem organizacji konspiracyjnej Młodzież Wszechpolska. Zmarł w wieku 101 lat. Pochowano go na cmentarzu na Miłostowie.

“Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie” — tymi słowami na wielkim transparencie żegnano generała na poznańskim cmentarzu. Został odprowadzony na wieczny spoczynek z honorami należnymi bohaterowi.

– Służbie Rzeczpospolitej był wierny do końca życia – mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, podkreślając, że gen. Jan Podhorski już od wczesnych lat życia był zaangażowany w pomoc swojej ojczyźnie.

Jan Podhorski przyszedł na świat 21 czerwca 1921 r. w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec Maksymilian Diering (to było rodowe nazwisko Podhorskiego) w I wojnie światowej walczył w armii niemieckiej, później był powstańcem wielkopolskim, odznaczonym Krzyżem Walecznych.

Jan od najmłodszych lat był harcerzem. Wstąpił do ZHP, mając 12 lat. Już 23 sierpnia 1939 r. wstąpił do batalionu Obrony Narodowej “Opalenica”, w którego szeregach walczył w czasie kampanii wrześniowej. Walczył m.in. pod Sompolnem, był w niemieckiej niewoli, później również aresztowany i torturowany przez gestapo.

Jan Podhorski był współzałożycielem harcerskiej organizacji konspiracyjnej “Orły”, która wydawała podziemną gazetę. Po wojnie wrócił do Poznania. W maju 1946 r. zainicjował w Poznaniu strajk, w którym żądano uwolnienia aresztowanych w Krakowie studentów. Sąd wojskowy skazał go siedem lat więzienia. Tak trafił do więzienia we Wronkach. Przez swoją działalność konspiracyjną był prześladowany przez komunistyczną bezpiekę.

W lutym 2016 r. Jan Podhorski został awansowany do stopnia generała. Odznaczono go Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Komandorskim i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Doczekał się również uhonorowaniem przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą “Świadek Historii”. Miał cztery córki.

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl