Niezwyciężeni – mocna animacja IPN o polskim heroizmie i walce o wolność

“Niezwyciężeni” to malarska i symboliczna animacja, w której twórcy przedstawili m.in. okrucieństwo obu okupacji.

Zbrodnię katyńską, masowe deportacje na Wschód, wysiłek zbrojny na polskich ziemiach (np. wywiadu Armii Krajowej) i poza jej granicami, m.in. Armię Andersa i bitwę o Monte Cassino, powstanie w getcie warszawskim i los Żydów, ludobójstwo w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, misje Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie. Kolejne fragmenty filmu przypominają m.in. o powojennym podziemiu antykomunistycznym, kryzysach w PRL np. z czerwca 1956 r. czy grudnia 1970 r., pielgrzymkę Jana Pawła II z 1979 r.

Film kończą słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii: “Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy“.

Materiał podkreśla poświęcenie, oddanie, odwagę i skuteczność polskich bojowników o wolność. Klip pokazuje tragedię naszego geopolitycznego położenia, a także prawdziwy obraz II wojny światowej, widzianej oczami obywateli najbardziej zrujnowanego państwa ówczesnego świata. To wszystko część naszej przerażającej historii, o której nigdy nie możemy zapomnieć. Nigdy. Takie materiały to ich ważne przypomnienie.

Oglądając ten film można odnieść wrażenie, że animacja jest po trochu zarzutem w kierunku świata zachodniego. Przypomnieniem “zostawiliście nas”, które dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek może oddziaływać na społeczeństwo. W dobie oderwanych od rzeczywistości europejskich biurokratów odwracających się od nieudolnych polskich dyplomatów Niezniszczalni mogą nabierać dodatkowego znaczenia. Takiego, na którym wolnej, rozwijającej się, europejskiej Polsce nie powinno zależeć.

 

Źródło: https://ipn.gov.pl/

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *