Helena Wolińska – potwór w mundurze

Helena Wolińska – prokurator, pierwotnie Felicja Danielak.Urodziła się w 1919 roku.
Pochodziła z rodziny żydowskiej. W 1936 roku wstąpiła do komunistycznego związku młodzieży Polskiej, przed wojną rozpoczęła studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1948 roku. W czasie II wojny światowej uciekła z warszawskiego getta.

Od 1942 do 1944 służyła w gwardii ludowej i armii ludowej, kierowała biurem sztabu głównego Armii Ludowej. Od 1 sierpnia 1944 roku do 31 marca 1949 szefowa wydziału kadr w w komendzie głównej milicji obywatelskiej. Od 1949 do do 1954 służyła w Ludowym Wojsku Polskim. W 1949 roku została podpułkownikiem, później zasiadała w komisji weryfikującej sędziów i prokuratorów wojskowych, w ramach czystek i represji w wojsku polskim związanych z nominacją Konstantego Rokossowskiego na szefa Ministerstwa obrony narodowej. Przez 3 lata była sekretarzem podstawowej organizacji partyjnej PZPR w naczelnej prokuraturze wojskowej.

W Wyniku antysemickich czystek w Polsce w 1970 roku opuściła Polskę i osiadła w Wielkiej Brytanii. W 1998 roku ministerstwo sprawiedliwości wystąpiło o jej ekstradycję, zarzucając jej bezprawne pozbawienie wolności 24 żołnierzy AK w latach 1950 – 1953, w tym generała Augusta Fieldorfa “Nila”. Wniosek ekstradycyjny został odrzucony przez Brytyjczyków w 2006 roku z uzasadnieniem, iż Wolińska została naturalizowana w Wielkiej Brytanii jako repatriant-bezpaństwowiec. W 2006 roku pozbawiono ją emerytury specjalnej.

Prezydent Lech Kaczyński odebrał jej także krzyż kawalerski orderu orła białego.w 2007 wystąpiono z wnioskiem o wydanie europejskiego nakazu aresztowania, wobec przebywającej w Wielkiej Brytanii Heleny Wolińskiej.

Rok później Wolińska zmarła w poczuciu bezkarności.

Nie bez powodu nazywana jest potworem w mundurze.

Artykuł sporządzony przez: JW

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *