Polecamy kolejną książkę – odnoszącą się do historii – przeszłości i teraźniejszości Naszego Narodu. Oraz przedstawicieli, którzy sprawowali władzę nad Polską.
Fragmenty z książki:
„…Ale najszczytniejsze miejsce zajął tu Lech Wałęsa, który publicznie prezydenta Kaczyńskiego nazywał durniem; powtórzył publicznie ten epitet nawet tuż po jego śmierci. Wielkość Lecha Kaczyńskiego, mimo że niekiedy dawał się wciągać w małostkowe spory z politykami sobie przeciwnymi, ukazywała się wtedy, gdy nie reagował na plugastwa swych subtelnych adwersarzy z Wałęsą, Tuskiem, Niesiołowskim i Palikotem na czele…”.
„…Teraz więc po śmierci Lecha Kaczyńskiego, jakże wygodnej dla Rosji putinowskiej, najwyższym reprezentantem Rzeczypospolitej nie będzie już ani faszysta, ani antysemita. Współczesną Rzeczpospolitą zawładną adherenci Platformy Obywatelskiej, partii, która pierwszym słowem swej nazwy ekshumuje terminologię stalinowską, będący drugim i trzecim garniturem wymierającej nomenklatury pezetpeerowskiej. Jej przywódca i zarazem premier rządu Rzeczypospolitej P o l s k i e j przyznał w roku 1987 na łamach miesięcznika „Znak” (nr 11-12), że polskość to nienormalność (…) Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu (…) Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski…”
„…A kiedy Lech i Jarosław Kaczyńscy spróbowali im odebrać przywileje, synekury i stanowiska, elektorat Kwaśniewskiego podniósł larum, że Polską rządzą nacjonaliści. Wtóruje im snobistycznie lewicowa prasa zachodnia. Ale znakomita część naszego społeczeństwa, otumaniona peerelem i cynizmem własnej elity, nie widzi tego zjawiska. I ona również dwukrotnie głosowała na Aleksandra Kwaśniewskiego – bo ładnie mówi i że jest przystojny…”
„Rzeczpospolita duma i wstyd” – łączy w sobie dwa żywioły – historię i politykę. Autor, podążając za Cyprianem Kamilem Norwidem, przeszłością tłumaczy teraźniejszość i współczesność przeszłością.
Książka jest błyskotliwą oceną kondycji naszej Ojczyzny na przestrzeni wieków – zawiera wiele aktualnych odniesień do współczesnej rzeczywistości.
W dziejach Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Rzeczypospolitej szuka piękna i wielkości, często znajduje brzydotę, a u sąsiadów występek i zbrodnię. Pyta, czy w przezwyciężaniu złej przeszłości może pomóc kultura europejska. Książka jest donośnym głosem w kilkuwiekowym dyskursie o nas samych, naszym dawnym oraz dzisiejszym państwie i tradycji europejskiej, z której wyrastamy.
W 2012 roku książka została wydana w wersji papierowej.
Poniżej link do filmu, w którym Jacek Wegner opowiada o swojej książce „Rzeczpospolita duma i wstyd” podczas spotkania autorskiego w klubie Ronina.