Stefan Michnik – sędzia stalinowski

Stefan Michnik ur w 1929 roku – Syn Heleny Michnik, działaczki Komunistycznej Partii Polski oraz Samuela Rosenbucha komunisty straconego w okresie wielkiej czystki.

 

Stefan Michnik w 1947 został członkiem PPR, a później PZPR. W 1950 roku został dobrowolnym tajnym informatorem SB o pseudonimie “Kazimierczak”. W 1952 roku został porucznikiem i zaczął przewodzić składami sędziowskimi, które skazywały  na śmierć schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego (Armia Krajowa).

W Wieku 27 lat awansował do stopnia kapitana, aby rok później odejść z wojska. Następnie był prawnikiem, a także redaktorem w wydawnictwie MON.

Był sędzią w procesach patriotów, którzy walczyli dla Polski  między innymi:

(wyroki śmierci)

  • majora Zefiryna Machalli
  • por. Andrzeja Rudolfa Czaykowskiego, ps. „Garda”
  • majora Zenona Tarasiewicza.
  • majora Karola Sęka.

Uczestniczył także w procesie generałów jako sędzia. Swoją zbrodniczą działalność określił jak “młodzieńczą naiwność”.

Od 1969 mieszka w Szwecji. W 2010 roku został wydany przez IPN nakaz jego aresztowania. Sąd w Uppsali odmówił wydania Michnika tłumacząc, że czyny zarzucane mu w Polsce w Szwecji uległy przedawnieniu. Stefan Michnik prawdopodobnie już nigdy nie zostanie osądzony.

Adam Michnik – założyciel Gazety Wyborczej zapytany przez dziennikarza TVP czy przeprosi za brata, po tych słowach Michnik nazwał dziennikarza skur*ysynem.

Redaktor GW jako jeden z “ojców” RP i opozycjonista nawet nie potrafi przeprosić za zbrodniczą działalność swojego brata.

Stefan Michnik także popiera KOD  który walczy o “demokracje”.

 

 

Artykuł sporządzony przez: JW

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *