Ruch Narodowy Konin uczcił pamięć utworzenia Armii Krajowej

14 lutego 2022 roku, obchodzimy 80 rocznicę powstania Armii Krajowej, która rozkazem naczelnego wodza została przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej. Ruch Narodowy z Konina jak co roku upamiętnia tę ważną datę.

Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie.

Pamiętając o Tych, którzy wtedy walczyli za Wolność i Ojczyznę, odbyła się w Koninie uroczystość pod pomnikiem AK umieszczonym przy Kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie.

Facebook Ruch Narodowy Konin

Powstanie Armii Krajowej

Z pojęciem „Armia Krajowa” kojarzyć się może dzień 27 września. Tego dnia uroczyście bowiem obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK. Faktycznie jest to data upamiętniająca dzień zawiązania pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, podporządkowanej Rządowi RP – Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta szybko uległa przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej.

Nowy, utworzony na emigracji rząd Polski miał wątpliwości co do politycznego wizerunku SZP (kojarzonego z przedwojennym „rządem sanacyjnym”) i postanowił utworzyć organizację podporządkowaną bezpośrednio władzom polskim na uchodźstwie. Już w grudniu 1939 r. Naczelny Wódz zalecił scalenie całego podziemia w ramach ZWZ. Odpowiednia uchwała Rady Ministrów brzmiała: „wszystkie istniejące w kraju organizacje pokrewne muszą się podporządkować ustanowionym przez Naczelnego Wodza komendantom ZWZ”. Jednak to nie nazwa ZWZ jest dziś symbolem oporu społeczeństwa wobec okupantów.

Ogólnopolska organizacja, która powstała w 1939 roku, to dla ogółu mieszkańców Polski – Armia Krajowa. W zasadzie tylko historycy i osoby zainteresowane dziejami konspiracji wiedzą o dacie 14 lutego 1942 r. To wtedy bowiem oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”. Nazwa-symbol, nazwa obejmująca niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. 

14 lutego 1942 r. do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał:

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

Więcej przeczytasz tutaj: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38719,Powstanie-Armii-Krajowej.html