Relacja z Konińskich Obchodów 77. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej – FILM

11 lipca 2020 roku odbyły się Konińskie Obchody 77. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Nie zabrakło kwiatów, pochodni i świadectw świadków, tamtych krwawych wydarzeń. Zachęcamy do obejrzenia filmu z uroczystości.

Mateusz Wesołowski, prezes Towarzystwa Patriotycznego Maksymiliana Tarejwy po złożeniu kwiatów przez uczestników uroczystości odczytał historię swojej babci – Haliny Wesołowskiej, która przeżyła rzeź, a dziś ze względów zdrowotnych nie mogła wziąć udziału w uroczystości.

Pamiętam jako małe dziecko rozpacz mojego ojca, że jego kuzyni zostali zamordowani przez UPA. Z opowieści ojca pamiętam, że jego kuzynka miała żywcem rozcięty brzuch i wyjęte oczy. Te wszystkie tortury miały miejsce, kiedy jeszcze żyła. Syn ciotki, który miał 19 lat został pchnięty nożem 21 razy, a ten, co miał 17 lat miał wbitych 19 noży. Tata mój pozawijał zwłoki w prześcieradło i pochował ciała. Pamiętam też śmierć mojego brata Rudolfa, który pojechał ratować ludzi i nie wrócił. Moja mama potem dowiedziała się, że został zamordowany – czytał Mateusz Wesołowski.

O „krwawej niedzieli” mówił też Jakub Talent, prezes Ruchu Narodowego Konin.

Tego dnia bandyci ukraińscy zaatakowali 99 miejscowości, w których mieszkali Polacy. Jest to symboliczna data największego natężenia zbrodni dokonywanych na Wołyniu. Mordercy specjalnie wybrali niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na msze. Bestialsko mordowali kobiety, dzieci, osoby starsze, a także szczególnie okrutnie postępowano z księżmi kartolickimi – mówił Jakub Talent.

Organizatorzy wydarzenia zapalili również pochodnie, które symbolizowały noce, w których trakcie bandy ukraińskiej ludności napadały i mordowały Polaków.

Niestety z przyczyn zdrowotnych, na wydarzeniu nie mógł pojawić się Pan Edward Kloc – przedstawiciela rodzin Wołyńskich i inicjatora konińskiego pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Organizatorami wydarzenia byli:

– Edward Kloc (przedstawiciel rodzin Wołyńskich i inicjator konińskiego pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej)
– Parafia Św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
– Towarzystwo Patriotyczne Maksymiliana Tarejwy w Koninie
– Klub „Gazety Polskiej” im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Koninie
– Młodzież Wszechpolska Konin, jako patronat wydarzenia
– Niezlomnypatriota.pl, również jako patronat wydarzenia
– Działacze Ruchu Narodowego Konin – goście uroczystości

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl