Pułkownik Kazimierz Klimczak – najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski

W środę 15 lutego 2023 roku, 109. urodziny świętował Pan Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. “Szron” – najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski. Żołnierz września 1939 r.

Polski wojskowy, pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, najstarszy żyjący uczestnik powstania warszawskiego. 5 kwietnia 2022 roku po śmierci Stanisława Kowalskiego został najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce.

Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 pp w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą.

Ciężko ranny został pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej.

Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym ludowego Wojska Polskiego, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946.

Działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem „Pro Patria”, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, Medalem „Pro Bono Poloniae”, Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Wywiad z Pułkownikiem: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/kazimierz-klimczak,3112.html

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl