Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945

Wiele osób mówi, że żyjemy w ciekawych czasach. Początek XXI wieku, nazywany epoką postępu i postmodernizmu zdaje się krzyczeć do nas: „wszystko już”, „wszystko można wyśmiać”, a pojęcia, wydawać by się mogło „nienaruszalne” i uniwersalne, takie jak „prawda”, „człowieczeństwo”, „ludzka godność” zostały rozmienione na drobne, a niektórzy z niepokojem zauważają, że te pojęcia nie tylko zaczyna się redefiniować.

Tak też jest z historią. Postmodernizm zakłada, że nie ma obiektywnej prawdy, a sama prawda zależy od punktu widzenia, a historia nie jest obiektywna, jest to opowieść, narracja, którą się po prostu pisze, a potem można ją interpretować na rozmaity sposób.

Słyszymy także głosy, że przeszłość trzeba zostawić za sobą. Ale czy można naprawdę iść do przodu nie pamiętając o tym, co było? Gdy zapomnimy o swoich dziejach, istnieje niebezpieczeństwo, że błędy zostaną powielone. Trzeba więc odrobić lekcje, „stanąć w prawdzie” i rozliczyć się z historią, walczyć o prawdę i sprawiedliwość.

II wojna światowa to niewątpliwie wciąż temat trudny, choć upłynęło od jej zakończenia sporo czasu. Jest to temat bolesny, zwłaszcza jeśli słyszy się głosy o tym, że to my, Polacy jesteśmy odpowiedzialni za rozpętanie tej najdotkliwszym w historii ludzkości wydarzeniu. Często, gdy docierają do nas informacje o tym, że w zagranicznych nagłówkach pojawiają się informacje o „polskich obozach zagłady”, pojawia się w nas gniew, bo mamy wrażenie, że historia próbuje być pisana od nowa, tak, by powstała jej zniekształcona wersja.

Jeśli jesteś człowiekiem żywo zainteresowanym historią II wojny  światowej, to nie możesz wręcz nie sięgnąć po pozycję Arno Giese’a pod tytułem: „Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”.

Tutaj możesz kupić książkę: http://tylkorelaks.pl/819-niewolnicy-iii-rzeszy-z-litera-p-polacy-na-robotach-przymusowych-w-latach-1939-1945-9788381194648.html

Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto po nią sięgnąć. Po pierwsze autor Arno Giese jest rodowitym Niemcem, działającym na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, odznaczanym wielokrotnie również z powodu działalności na rzecz polskiej kultury. Książka jest bogata w fotografie, przedruki i unikatowe materiały źródłowe pochodzące z okresu II wojny światowej, które były wykorzystywane w trakcie Procesu Norymberskiego, podczas którego skazano kilku hitlerowskich zbrodniarzy.

Jednak największym walorem pozycji są świadectwa bądź zapiski ludzi, którzy przeżyli obozowe piekło. Relacja więźniów, którzy mieli na ręku opaskę z  naszytą literą „P”, przenosi nas w świat niewyobrażalnego cierpienia, które było nieodzownym elementem  życia w obozie. Szczegółowe opisy kar, a także obozowej rutyny i struktury sprawiają, że możemy bardzo dokładnie wyobrazić sobie gehennę, jaką musieli przejść więźniowie. Jednak warto zwrócić na to, co jest uwydatnione w tych relacjach – potęga nadziei, która nie pozwalała więźniom się poddać i sprawiała, że mieli siłę walczyć o każdy dzień wbrew wszelkim okolicznościom.

Warto zaznaczyć, że materiały źródłowe tłumaczył sam autor, po to, by nie zaburzać struktury ani dopuścić do pojawienia się nieścisłości. Ważne są także konteksty historyczne, które pomagają całościowo spojrzeć na konsekwencje i problematykę II wojny światowej.

Tajemnice Sandry. W poszukiwaniu prawdy. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl

Jaki jest cel powstania „Niewolnicy III Rzeszy z literą „P”. Polacy na robotach przymusowych w latach 1939-1945”? Autor, mimo że sam jest Niemcem „z krwi i kości” i mógłby próbować łagodzić lub pomijać niewygodne fakty historyczne, on jednak odważnie konfrontuje się z historyczną prawdą po to, by świadczyć tymi zapiskami, o tym jak wyglądała obozowa  rzeczywistość  i jaki los zgotował człowiek drugiemu człowiekowi.

Arno Giese w swojej książce Niewolnicy III Rzeszy z literą P porusza bardzo trudne tematy, dotyczące nie tylko obozów pracy i obozów koncentracyjnych utworzonych przez hitlerowców, ale również próbę rozliczenia się z przeszłością, tematy zadośćuczynienia i odszkodowań dla tych, którzy przeżyli to piekło i miejsc pamięci, będących tak ważnym elementem historii.

Serdecznie polecamy tę niezwykle wartościową pozycję.

Więcej książek tego autora, znajdą Państwo tutaj: http://www.psychoskok.pl/autorzy/arno-giese/

Polecamy książki o tematyce historycznej: http://tylkorelaks.pl/20-historyczne lub http://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/powiesci/historyczne/

Artykuł napisała:
Martyna Czeluśniak